Nu går det att anmäla sig till vårens träningsgrupper
Malmö Ju-Jutsuklubb logo
Malmö Ju-Jutsuklubb
Budo och Kampsport
NYHETER OCH INFORMATION
 
Betala medlems- och träningsavgift med Fritidskortet våren 2026
2025-10-31 10:17

Fritidskortet är ett ekonomiskt stöd som du använder för att betala för fritidsaktiviteter för barn och ungdomar som är mellan 8 och 16 år. https://fritidskortet.se/

 

Under hösten har lanseringen av Fritidskortet medfört extra manuellt arbete för många idrottsklubbar. Vi hoppas därför att Sportadmin som vi använder för avisering och betalning ska integreras med Fritidskortet. Planen är att en sådan lösning ska vara på plats vid årsskiftet.

 

Du som ska betala medlemsavgift- och träningsavgift för våren 2026 med Fritidskortet måste avvakta tills vi ger klartecken. Så snart betallösningen är på plats och verifierad kommer vi ut med ny information.

 

Notera att du inte längre kan betala höstens avgifter till Malmö Ju-jutsuklubb med Fritidskortet.  

Rapport från Malmölägret
2025-10-11 19:13

Vilken dag! 

 

Stort tack till alla som gjorde lägret möjligt! Det blev en riktigt lyckad dag med härlig stämning, mycket skratt och massor av Ju-jutsu. Förmiddagen ägnades åt sparkar, och efter lunch fortsatte vi med kansetsu waza och yakosuko geiko. Dagen rundades av med olika kast och randori – intensivt (20-30%), roligt och fullt av energi! Engagemanget från både instruktörer och deltagare gjorde verkligen lägret till något extra.

 

Välkomna tillbaka på nästa Malmöläger!

Kom ihåg att det inte är någon träning för barn lördagen den 11/10
2025-10-10 09:31

Vi laddar för Malmölägret på lördag 11/10 och påminner om att all barnträning är inställd den här dagen.

 

Ha en skön helg med sovmorgon så ses vi om en vecka.

 

/Instruktörerna

Påminnelse om Malmölägret
2025-10-07 08:30

Påminnelse: Glöm inte att anmäla dig till vårt läger nu på lördag den 11/10. 

 

Lägret är öppet för alla vuxna utövare från 14 år och uppåt, oavsett grad.

Pris: 100 kr/person

Anmälan stänger 8/10.

 

Anmälan finns här: Länk till bokningssidan

 

Vi ses hemma i dojon!

Nya Steg 1-instruktörer på klubben
2025-10-06 08:19
Björn, Fanny, Sebastian, Baasbank, Julie, Maya och Lisa

 

Nu har 7 av våra instruktörer tagit sina Steg 1-licenser. Det innebär att de får gradera andra utövare upp till 5.e kyu (gult vuxenbälte) samt till 6.e och 5.e mon (vitgult och gulvitt barnbälte).


Svenska Ju-jutsuförbundets instruktörskurser säkerställer att vi instruktörer håller hög klass, både tekniskt och pedagogiskt. Kurserna omfattar dessutom olika aspekter av fysisk träning och omhändertagande av skador. Allt för att göra träningen effektiv, rolig och säker.

Tack för att ni satsade 3 dagar av er tid för att göra Malmö Ju-jutsuklubb vassare.


Nyheter från våra grupper
Det finns inga nyheter..